Kļūda
  • JUser: :_load: nav iespējams ielādēt lietotāju ar id: 955
Dalies:

Rīgas Latviešu biedrības kamerkoris ‘AUSTRUMS’

20130529 Chorfestival 294

Mūžīgs ceļojums mūzikā – tā varētu raksturot Rīgas Latviešu biedrības (RLB) kamerkora ‘Austrums’ radošo gaisotni, kas ne tikai iedvesmojusi tā dalībniekus katrai uzstāšanās reizei, bet radusi saikni arī starp jau vairākām šī kolektīva dziedātāju paaudzēm. Kopīgi garīgo vērtību un jaunu muzikālās izteiksmes līdzekļu meklējumi ir tas, kas domubiedriem ļāvis kaut uz mirkli savā ceļojumā ieraut arī klausītājus

‘Austrums’ dibināts 1987.gadā, tā radošā kolektīva pamatsastāvā ir 35 dziedātāji vecumā no 16 – 45 gadiem, un kopš pirmsākumiem kora mākslinieciskais vadītājs ir Ārijs Šķepasts. Diriģents ar ievērojamu pedagoģisko stāžu, vairāk kā 20 gadus dziedājis pasaulslavenajā Latvijas Radio korī, patlaban arī Rīgas pilsētas un Latvijas koru virsdiriģents. Sākot ar 2012.gada februāri kora diriģents ir arī Rihards Rudzītis, kurš savulaik Austrumā strādājis kora pirmajos pastāvēšanas gados.

Koris savā 25 gadu pastāvēšanas vēsturē uzkrājis nenovērtējamu starptautisko pieredzi kā festivālos, tā konkursos, plūcot laurus dažādās Eiropas valstīs, tostarp Nīderlandē, Šveicē un Ungārijā. Tikpat nozīmīga koristiem ir uzstāšanās pašu mājās – koncerti tiek rīkoti gan Rīgā, gan citās Latvijas pilsētās un lauku rajonos, savus klausītajus uz tikšanos aicinot lielākoties vietējās baznīcās. Arī ārvalstīs līdzās latviskās kora kultūras tradīciju prezentēšanai ‘Austruma’ repertuārs, kura izvēlē aktīvi iesaistījušies paši dziedātāji, nekad neiztiek bez sakrālās mūzikas.

Par savdabīgu ‘Austruma’ zīmolu kļuvuši Ā.Šķepasta radīto tautasdziesmu aranžējumu un orģināldziesmu atskaņojumi, kas nereti pārsteidz publiku ar neparastiem izteiksmes līdzekļiem.

Koris ļoti labprāt atsaucas arvien jauniem un interesantiem citu kolektīvu muzikālajiem projektiem, tostarp ‘Austrums’ vairākkārt sadarbojies arī ar Rīgas kamerkori ‘Ave Sol’ un Profesionālo pūtēju orķestri ‘Rīga’, atskaņojot tādus lielas formas skaņdarbus kā V.A.Mocarta un J.Brāmsa ‘Rekviēmus’. Lieliska sadarbība korim izveidojusies ar koriem „Sõla”, „Juventus”, „Fortius”, „Balsis”, „Sonore”, „DeCoro”, „Muklājs”, RLB Jaukto kori, „Intis”, kopdarbs ar kuriem vairākos gadījumos ir kļuvis jau par ikgadēju tradīciju.

Savukārt no pašu rīkotajiem pasākumiem koncertcikls ‘Mūzika Eiropas karaļnamos’ dziedātājiem bijis īpaši nozīmīgs ar krāšņiem baroka operu atskaņojumiem, kā arī sadarbību ar izciliem baroka mūziķiem.

Pēdējos gados ‘Austrumam’ arvien biežāk bijusi iespēja rīkot savstarpējus koncertus gan ar Vācijas, Zviedrijas, Islandes koriem, gan veidot saikni ar krievvalodīgu auditoriju un kolektīviem. Pēc Grand Prix iegūšanas 2004.gadā starptautiskā koru konkursā Daugavpilī ‘austrumnieki’ līdz šim brīdim iespējuši ne tikai viesoties Maskavā starptautiska festivāla un konkursa ‘Москва – Город Мира’ ietvaros, bet arī apvienoties muzikālos projektos ar Maskavas latviešu biedrības kori „Tālava”.