Kļūda
  • JUser: :_load: nav iespējams ielādēt lietotāju ar id: 954

Krimuldas baznīcas 800 gadu svinības

Dalies:

2005.gadā visas vasaras garumā, Krimuldas baznīca vērienīgi svinēja savu 800-gadu jubileju. Par svētku kulmināciju var uzskatīt 29.jūlija pasākumu kopumu.

Jau pa dienu pat nejauši šeit iegriezies tūrists tika sagaidīts kā viesis. Kā vienmēr, katram apmeklētājam plaši atvērtas baznīcas durvis un jau pie sliekšņa visus sagaidīja burvīgs liliju aromāts, ko izplatīja greznie ziedu kārtojumi. Tie priecēja acis visā apkārtnē, sākot no auto stāvvietas, līdz pat brīvdabas estrādei, kas atradās nogāzē aiz mācītājmājas.

 

Baznīcā varēja aplūkot īpaši šim svētku pasākumam iekārtotu fotoizstādi “Draudzes locekļi 20.gs.”. Izstādes ideja radusies no Broces zīmējuma, kurā attēloti Krimuldas (tolaik Kubeseles ļaudis). Autori -draudzes mācītājs Austris Juris Rāviņš un Valts Kampiņš kopīgi radījuši mūsdienīgu versiju par vietējiem draudzes locekļiem.

Ik stundu bija iespēja noklausīties Dziesmu grāmatas dziesmas tradicionālā izpildījumā, ko dziedāja Rīgas Latviešu Biedrības kamerkora “Austrums” grupa.

Tālāk varēja doties uz Labdarības kafejnīcu. Ikdienā tajā aicināts iegriezties jebkurš ceļinieks, lai atveldzētos. Taču todien visiem, kas gāja iepazīties ar Valta Kampiņa fotomākslas izstādi, Broces zīmējumu izstāde par vietējo apkārtni un Turaidas skolas bērnu zīmējumu izstādi, skanēja flautas solo Ievas Kārkliņas izpildījumā.

Draudzes jaunieši ar savdabīgu brīvdabas izrādi bija parūpējušies, lai nedaudz atgrieztu domas pagātnē - tajā laikā, kad lībiešu zemē tika ieviesta kristietība. Lai arī tolaik ne visi spēja labprātīgi pieņemt šo ticību un kā vēsta Indriķa hronika – notikuši ne mazums karu un nemieru, tomēr šodien ikvienam ir iespēja izvēlēties savu ceļu uz ticību. Kā apliecinājums, ka sekotāju netrūkst, ir daudzskaitlīgā Krimuldas Evaņģēliski Luteriskā draudze, kas pastāv jau 800 gadus.

Vakara koncertā piedalījās Latvijas Nacionālās operas pūtēju un stīgu trio, grupas – “Elija”, “Xenos” un “Double Faced Eels”, kura šim notikumam par godu tika gatavojusi īpašu programmu. Pavisam jaunās skaņās varēja noklausīties tās pašas jau pa dienu baznīcā izskanējušās Dziesmu grāmatas dziesmas arī 500.gadus veco M.Lutera dziesmu. Šādi aranžētas tās, iespējams, daudz tiešāk uzrunā jauno paaudzi. Bet tieši tāda jau ir bijusi mākslinieku iecere: lai garīgās vērtības, kas izskan dziesmās, nepaliktu tikai to cilvēku lokā, kuri apmeklē baznīcu jau gadiem ilgi, bet aizietu līdz klausītājam, kas varbūt tikai gatavojas to darīt, kas vēl meklē. Šīs dziesmas gan grupas, gan citu populāru mākslinieku izpildījumā vēlāk tiks apkopotas un izdotas albumā. Vakaru ļoti emocionāli noslēdza Ainars Mielavs ar Kaspara Tobja aranžētu Dziesmu grāmatas dziesmu.